Przed wylotem do Nowej Zelandii musisz zrobić te 8 rzeczy

Bilety do Nowej Zelandii kupione? Super! Nadszedł więc czas, żeby nieco przygotować się do wyprawy na drugi koniec świata. Poniżej znajdziesz kilka porad dotyczących spraw, które warto ogarnąć przed wyruszeniem w podróż. A więc odpowiedzmy sobie na tytułowe pytanie – co należy przygotować przed wylotem do Nowej Zelandii? Zaczynajmy!

 

1. Pobierz aplikację NZeTA (New Zealand Electronic Travel Authority)

Nowa Zelandia nie wymaga na ten moment (czerwiec 2020 r.) wiz od obywateli naszego kraju, przebywających na jej terytorium do trzech miesięcy w celach turystycznych. „Świetnie, kilkaset złotych zostaje w kieszeni!” – pomyślisz. Niekoniecznie, ponieważ w 2019 roku rząd NZ wprowadził obowiązkową rejestrację oraz opłatę dla turystów przylatujących na wyspy – oficjalnie w celu ochrony przyrody (a nieoficjalnie pewnie dlatego, żeby zarobić co nieco na rzeszach podróżników chcących odwiedzić ten piękny zakątek świata).

Opłata ta nosi nazwę IVL (International Visitor Conservation and Tourism Levy) i wynosi 35 $ (około 88 zł) za osobę. Dodatkowo, w związku z obowiązkiem rejestracji każdego turysty, pobierana jest kwota 9 $ (około 23 zł). Obie sprawy można załatwić, korzystając z wymienionej wyżej aplikacji – do pobrania pod tym linkiem:

Pobierz aplikację NZeTA (Android)  |  Pobierz aplikację NZeTA (iOS)

I najważniejsze – rejestrację i opłaty trzeba załatwić przed wylotem – jeśli tego nie zrobisz, prawdopodobnie nie przejdziesz odprawy na lotnisku wylotu.


2. Zakup bilet powrotny jeszcze przed wylotem

Jeśli planujesz podróż w dwie strony, ten punkt przejdziesz zapewne automatycznie, trzeba jednak o nim wspomnieć – nie dostaniesz się do Nowej Zelandii, jeśli nie będziesz w stanie przedstawić dowodu, że zamierzasz ten kraj opuścić. Najłatwiej jest to oczywiście zrobić, przedstawiając bilet wylotu z Nowej Zelandii.

I tak jak powyżej, o wspomniany bilet zapytają Cię już podczas odprawy na lotnisku początkowym. W naszym przypadku rozwiązaniem był bilet lotniczy do Australii, jako że tam kontynuowaliśmy naszą podróż.


3. Spraw sobie przejściówkę używaną w Nowej Zelandii

W Nowej Zelandii nie znajdziesz gniazdek elektrycznych znanych Ci z Polski. Warto więc zaopatrzyć się w specjalną przejściówkę z wtyczką typu I. Spotkani przez nas po drodze Polacy mieli nawet przedłużacz z wejściem nowozelandzkim, a gniazdkami polskimi – wszystko więc da się znaleźć w Internecie, jeśli się odpowiednio poszuka.

Przejściówka zakupiona przed wylotem do Nowej Zelandii
Nasz przejściówka – przydatna praktycznie w każdym kraju na świecie

4. Zakup mocny krem do opalania

Nie będziemy się bawić w naukowe wywody, powiemy jedynie, że Nowa Zelandia charakteryzuje się nieprawdopodobnie wysokim promieniowaniem UV, co sprawia, że skóra opala się tam naprawdę szybko – duuuuużo szybciej, niż chociażby na południu Europy. To wszystko jest o tyle podstępne, że zazwyczaj temperatura nie przekracza 20-25 stopni Celsjusza; może Ci się więc wydawać, że słońce aż tak mocno nie grzeje – do momentu aż wieczorem odkryjesz na sobie nowe odcienie czerwonego.

Mocny krem do opalania (50+) i kapelusz z szerokim rondem – to niezbędny zestaw odważnego nowozelandzkiego zdobywcy. Nie lekceważ zagrożenia ze strony słońca!

Opalanie w Auckland Nowa Zelandia
Pierwszy dzień po przylocie – Martyna jeszcze nie wie, że wieczorem będzie rakiem

5. Weź ze sobą odpowiednie ubrania

Może i słońce w Nowej Zelandii jest mocne jak nigdzie indziej, ale to samo można powiedzieć o wietrze i deszczu. Pogoda w Nowej Zelandii jest bardzo nieprzewidywalna i zawsze trzeba być przygotowanym tak na upał, jak i skrajnie ciężkie warunki. Do kapelusza polecamy więc dorzucić dobrą kurtkę przeciwdeszczową, porządne buty trekkingowe i dodatkową parę spodni (zawsze dobrze jest móc założyć na siebie coś suchego).

I pamiętaj – na miejscu bez problemu kupisz odpowiednie ciuchy, tylko zapłacisz za nie 2-3 razy więcej niż w Polsce. Dlatego przed wylotem do Nowej Zelandii porządnie przejrzyj swoją szafę.

Deszczowa pogoda w Nowej Zelandii
Tak często wygląda wędrówka na plażę w Nowej Zelandii

6. Nie bierz ze sobą świeżego jedzenia

Nowa Zelandia bardzo restrykcyjnie podchodzi do kwestii wwożenia żywności – jeśli więc zamierzasz wziąć ze sobą jedzenie (żeby trochę zaoszczędzić), niech będzie to jedzenie w puszkach, liofilizaty lub inne szczelnie zapakowane produkty. Po przylocie na lotnisko docelowe, Twój bagaż zostanie bardzo dokładnie sprawdzony, a wszelkie próby ukrycia produktów zabronionych mogą się skończyć otrzymaniem bardzo wysokiej grzywny.

Przy okazji – sprawdzone będą również Twoje buty trekkingowe i namiot (ale w tym przypadku najprawdopodobniej zostaną jedynie poddane krótkiemu procesowi czyszczenia).

Biosecurity Nowa Zelandia
W oczekiwaniu na zwrot butów i namiotu

7. Pobierz przydatne aplikacje

Żeby do Nowej Zelandii przylecieć przygotowanym, dobrze jest pobrać na smartfon kilka aplikacji. Poniżej te naszym zdaniem najpotrzebniejsze (w przyszłości napiszemy o tym cały artykuł, będzie przejrzyściej), linki do Google Play:

  • Rankers Camping, CamperMate, WikiCamps New Zealand – aplikacje do wyszukiwania kempingów
  • Hostelbookers – naszym zdaniem najlepsza apka do wyszukiwania hosteli w danym mieście
  • Ola – konkurent Ubera w Nowej Zelandii – przy rejestracji najprawdopodobniej otrzymasz darmowe doładowanie – zawsze może się przydać, żeby taniej podjechać z/na lotnisko
  • NZeTA – wspomniana już wyżej
  • MetService NZ Weather – chyba już coś pisaliśmy o pogodzie w Nowej Zelandii? Z tą aplikacją nagłe jej zmiany Cię nie zaskoczą!

8. Zarezerwuj przed wylotem bilety na promy/atrakcje w Nowej Zelandii

Prawdopodobnie Twój pobyt w Nowej Zelandii będzie mocno ograniczony czasowo, a plan wyprawy bardziej napięty niż guziki w koszuli Ryszarda Kalisza – będziesz więc dokładnie wiedzieć, gdzie znajdziesz się danego dnia. Jeśli więc zamierzasz, np. przeprawić się promem pomiędzy Wyspami Północną i Południową lub odbyć rejs między fiordami Milford Sound, warto już wcześniej zaopatrzyć się w bilet – pozwoli Ci to zaoszczędzić nawet 100-200 zł.

Zobacz również: Jak nie zbankrutować w Nowej Zelandii? – 10 porad

Prom w Milford Sound Nowa Zelandia
Jeden z promów oferujących zwiedzenie Milford Sound

BONUS: Odwiedź stronę polskiego MSZ o Nowej Zelandii

Przed wylotem do Nowej Zelandii zachęcamy do odwiedzenia strony naszego Ministerstwa. Znaleźć tam można wiele przydatnych informacji o kraju, do którego się wybieramy, z pewnością więc warto rzucić okiem – link tutaj.

 

Jeśli masz pytania lub zwyczajnie spodobał Ci się ten artykuł – zostaw nam komentarz poniżej! Będziemy wiedzieć, że warto dalej pisać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *