Drogi Czytelniku, jeśli przeczytałeś nasz ostatni wpis, to wiesz, że właśnie odpoczywamy sobie w stolicy Nowej Zelandii i objadamy się jak dzicy w święta Bożego Narodzenia. Ale koniec z tymi luksusami, czas ruszać w drogę! Przed nami przeprawa promem na wyspę południową i spędzenie nocy gdzieś pod chmurką. Nasz statek przypływa do małego miasteczka Picton tuż przed północą, więc nie ma już sensu szukać cywilizowanego zakwaterowania. Zresztą, jaka byłaby wtedy frajda?
Przeprawa promem
Za bilet na prom zapłaciliśmy 70 NZD, czyli około 175 PLN od osoby w jedną stronę. Jednak jeśli zakupi się go z odpowiednim wyprzedzeniem można trafić na dużo niższą cenę. Usługi oferują dwie firmy: Interislander oraz Bluebridge.
Przeprawa przez malowniczą Cieśninę Cooka zajmuje niecałe cztery godziny, a wybranie wieczornego kursu przy dobrej pogodzie nagradza pięknym zachodem słońca na tle wyspy południowej.
Port docelowy Picton znajduje się w miejscu strategicznym. Wpłynięcie do zatoki poprzez poszarpane fiordy Marlborough wymaga niezwykłego kunsztu sterniczego. Mówi się, że niejeden statek dokonał żywota na tym niewybaczającym błędów przesmyku.
Zatoka Boba
Wysiadamy ze statku w środku nocy i tu zaczyna się zabawa. Gdzie możemy bezpiecznie się przespać, jednocześnie nie dostając mandatu? Trzeba przypomnieć, że w Nowej Zelandii spanie gdzie popadnie może pozbawić Twoją kieszeń aż 200 dolarów nowozelandzkich, czyli około 500 PLN.
Najpierw rozglądamy się po terminalu portowym, ale okazuje się, że nie jest on otwarty na noc. Idziemy więc dalej. W ciemnościach i ciszy mijamy port, a dalej park przy nabrzeżu. Szukamy miejsca osłoniętego i na uboczu. Moją (Martyny) uwagę zwraca drewniany statek piratów na placu zabaw, ale Krzysiek stwierdza, że nie jest to najlepszy pomysł. Nie chciałby nad ranem zobaczyć przerażonych min dzieciaków, które natrafiły na dwójkę śpiących włóczęgów.
W każdym razie jesteśmy w kropce. Nabrzeże jest co prawda rozległe, ale odsłonięte ze wszystkich stron i na oko widać, że w dzień kręci się tutaj dużo ludzi. Robi się coraz później, a ja coraz bardziej zdenerwowana. W końcu przysiadamy na chwilę i szukamy natchnienia na mapie Google. Na wschód od Picton zauważamy lesisty teren i oznaczoną ikoną sosenki nazwę – Zatoka Boba. To pół godziny drogi po ciemku i tak naprawdę nie wiadomo, co zastaniemy po drugiej stronie. Po krótkiej naradzie decydujemy się jednak stawić czoła przygodzie.
Już na samym początku dołącza do nas bury dachowiec, który co rusz wybiega do przodu i spogląda, czy aby na pewno za nim idziemy Czujemy się jak Alicja w krainie czarów prowadzona przez króliczka. Droga najpierw wiedzie szeroko, tuż przy wodzie. Potem nagle zwęża się, wznosi i przykleja do skarpy górującej nad fiordem. Słychać odgłosy nocnego lasu, a gdy spoglądamy w dół, przez krzaki przedziera się morze. Co jakiś czas widać również złowieszcze pułapki na oposy.
A musisz wiedzieć, że w Nowej Zelandii te słodkie nocne stworzonka traktowane są gorzej niż szczury. Nie jest to jednak nieuzasadnione. Oposy przypłynęły tu z Australii i znacząco wpłynęły na rdzenną faunę. Nie mając naturalnego drapieżnika, rozmnożyły się po całym obszarze wybijając przy tym różne ptaki, z których Nowozelandczycy są tak dumni. Na Antypodach to normalne – jeżeli roślina lub zwierzę nie pochodzą z tego świata, to nie są tu mile widziane, a państwo wręcz zachęca do ich eksterminacji.
https://www.endoftheworld.pl/wp-content/uploads/2020/04/YouCut_20200501_235208809.mp4
No dobra, koniec tych ciekawostek, wędrujemy dalej. Jest prawie zupełnie ciemno, więc bez problemu zauważamy dziesiątki świecących punktów przyczepionych do jednej z mijanych skał. To przecież te same świecące robaczki, które widzieliśmy w Waipu! To one potrafią żyć poza jaskiniami!? – zastanawiamy się, ale nie przystajemy tu na długo.
Przeczytaj także: Poznawanie Nowej Zelandii, a w nim – Waipu, jaskinia pełna świecących robaczków.
Wreszcie ścieżka się obniża. I oto jesteśmy w Zatoce Boba. A tam – szok i niedowierzanie – przekreślony znak namiotu. Stwierdzamy, że nie ma już odwrotu i na zmoczonej wieczorną rosą trawce rozkładamy nasz mały dom. Nowemu koledze Mruczusiowi podoba się tutaj. Właśnie dał susa w krzaki w poszukiwaniu myszy na kolację. A wokół zbiera się niewielka chmara krwiożerczych muszek piaskowych, które już wyczuły świeżą krew. Jeśli jesteście ciekawi, co to za insekty, przeczytajcie nasz artykuł „Czym zaskoczyła nas Nowa Zelandia?”
Przeczytaj także: Czym zaskoczyła nas Nowa Zelandia?
Zasnęliśmy jak zabici. W nocy tylko na chwilę budziły nas przepływające przez zatokę promy. A gdy rano zaczelismy przygotowywać śniadanie, zaczęły zbierać się tu prawdziwe tłumy – biegacze, matki z dziećmi, emeryci. Widocznie Zatoka Boba, mimo odległości, jest popularnym miejscem rekreacji w Picton. Całe szczęście, że namiot rozłożyliśmy i zwinęliśmy poza godzinami szczytu!
https://www.endoftheworld.pl/wp-content/uploads/2020/04/VID_20200502_000502.mp4
Wracamy tą samą drogą i ścieżka z nocnej przeprawy już nie wydaje się taka straszna.
https://www.endoftheworld.pl/wp-content/uploads/2020/04/YouCut_20200502_000354394.mp4
Teren skażony ekologicznie
Dość długo zastanawialiśmy się, jaki kierunek obrać na wyspie południowej. Całkiem oczywistym wydawało się odwiedzenie parku Abel Tasman (jedno z najpopularniejszych miejsc kajakarskich), a następnie podróż wzdłuż zachodniego wybrzeża. To właśnie atrakcje tej trasy najczęściej pojawiają się na grupie backpackerskiej, którą obserwujemy na Facebooku. Robimy jednak trochę na przekór i z Picton kierujemy się na wybrzeże wschodnie. Dlaczego? Jeszcze na wyspie północnej, kiedy pytaliśmy tubylców, co zobaczyć na południu, większość zgodnie odpowiadała – Kaikoura. Co takiego magicznego jest w tym niewielkim miasteczku? O tym na pewno dowiecie się w następnym artykule
Tymczasem poczytajcie o naszym kolejnym dzikim, i jak się później okazało – trochę niefortunnym – noclegu. Miejsca zaczynamy szukać dopiero po wyruszeniu z Picton, w przerwach od łapania stopa. Robimy to na szybko, bo do celu mamy tylko 160 kilometrów. Na Campermate w samej Kaikourze nie widzimy żadnego darmowego biwaku dla namiotów. Postanawiamy więc znaleźć jakąś miejscówkę na uboczu parę kilometrów przed miasteczkiem. Krzysiek na mapie Google wyszukuje boczną drogę, która z pozoru wydaje się idealna. Umknęła nam jednak informacja, że w dystrykcie obowiązują specjalne przepisy „wolnego kempingowania”. Kiedy docieramy na miejsce okazuje się, że teren jest całkowicie zamknięty dla ruchu turystycznego. Jak głosi tabliczka – nastąpiło tu skażenie ekologiczne z powodu niehigienicznego wypróżniania się ludzi W wolnym tłumaczeniu – zbyt wielu turystów postanowiło ozdobić plażę papierzakami. I cóż teraz zrobić? Pewnie Was to zaskoczy (), ale na miejsce docieramy dość późno, więc nie ma już opcji dalszego łapania stopa. Co gorsza w okolicy za bardzo nie ma krzaków ani drzew, w których moglibyśmy się schować przed wścibskim okiem „somsiada”. No nic, szukamy możliwie najwyższej trawy i tam ładujemy nasz namiot. Zgodnie ze znaną w Nowej Zelandii zasadą „Nie pozostawiaj po sobie śladu” staramy się już nie skażać bardziej tego terenu
https://www.endoftheworld.pl/wp-content/uploads/2020/04/VID_20200502_003614.mp4
Nad ranem okazuje się, że kolejny raz mamy farta – i tym razem udaje nam się odjechać bez mandatu. Można ruszać do Kaikoury!
Comments
n.z. 95% kraju nie ma zasiegu. zasieg tylko w miastach i na glównych drogach. czasem trzeba przejechac 100 km zeby miec zasieg. leje. nie mozna WOGÓLE wysiadac z auta bo meszki. zawsze i wszedzie. leje. nazi department of tourism zabrania wszystkiego, wszedzie. spanie na dziko to bullshit – albo masa niemców, albo o 6tej rano przychodzi nazi i daje mandat. leje. depresja. kilo baraniny w sklepie 40 dolarów. surowej. gotowej do jedzenia nie ma. kilo czeresni 40 dolarów. leje. benzyna w cenie europy, dwa razy wiecej niz w australii. 4 razy wiecej niz US. leje. meszki. cale fjordy nie maja dróg, sa niedostepne. meszki. leje. komary i baki w arktyce to zero w porównaniu do meszek. leje. zeby znalezc miejsce na noc, trzeba pojezdzic ze 2-3 godziny, wszedzie ploty i zakazy. wszedzie!!!!! aplikacje z miejscami do spania wysylyja wzystkich niemców na malutkie parkingi na 5 aut, stoi sie drzwi w drzwi, jak przed supermarketem. jak sie stanie z boku, to mandat. leje. meszki. nie mozna zagotowac wody bo meszki. i leje. trzeba przeskakiwac wyspe z poludnia na pólnoc, albo wschód zachód zeby nie lalo. n.z. jablka po 5 dolarów za kilo. te same jablka wszedzie indziej na swiecie po 1.50 dolara. aftershave za 50 dolarów w normalnym swiecie tam kosztuje 180.
wszystkie mosty sa na jedno auto, poza Auckland. miasteczka wygladaja tak: bank, china takeout, empty store, second hand ze starymi smieciami, empty store, china takeout, second hand, bank and so on – kompletny upadek i depresja. pierwszy raz w zyciu kupowalem w second handzie. wejscie na gorace kapiele 100 dolarów. dwa razy psychopaci zagrazali mojemu zyciu (wyspa pólnocna, srodek-wschód), jeden z shotgunem. policja to ignoruje.
co by tu jeszcze? jest pare dobrych rzeczy, wymieniam zle, bo NIKT tego nie mówi. bardzo latwo zarejestrowac auto, ubezpieczenia nieobowiazkowe i tanie. przeglad co 6 miesiecy. w morzu sie nikt nie kapie, poza surferami, zimno, prady. meszki doprowadzaja do obledu.nie ma na nie sposobu. wszedzie mlodociane adolfki. tysiacami. supermarkety, maja ich 3, sa tak zle,ze nie ma co jesc. marzy sie o powrocie do swiata i normalnym jedzeniu. ogólnie marzy sie o normalnym swiecie, caly czas odlicza dni do wyjazdu . w goracych wodach maja amebe co wchodzi do mózgu. no chyba ze sie zaplaci 100 dolarów za wstep, to mówia ze nie ma ameby
– Z naszych doświadczeń, to z zasięgiem praktycznie nie było problemu – z tego, co słyszeliśmy, w tej kwestii wiele się przez ostatnie lata zmieniło na plus.
– Co do pogody – nam trafiło się sporo deszczowych dni, ale nie przeszkodziło nam to zbytnio w eksploracji kraju.
– Spanie na dziko jest w NZ zabronione, więc jeśli chce się zaoszczędzić, to albo szuka się darmowych pól kempingowych, albo chowa się w krzakach, licząc na to, że nikogo się nie spotka.
– Co do cen, to są one zdecydowanie wysokie, ale jest to do sprawdzenia przed wylotem – dlatego zachęcamy do przeczytania naszego artykułu: https://www.endoftheworld.pl/blog/2020/06/13/jak-nie-zbankrutowac-w-nowej-zelandii/
– Meszki spotkaliśmy głównie w rejonie Milford Sound i tam były wkurzające – ale to tak, jakby narzekać, że w Polsce są kleszcze, komary czy strzyżaki. No są, ale czy to powód do tego, żeby siedzieć w domu?
Nikogo na siłę nie przekonujemy do wycieczki do Nowej Zelandii, dzielimy się jedynie naszymi przeżyciami i na ich podstawie zdecydowanie polecilibyśmy wyprawę do tego przepięknego kraju. Warto się przed wyjazdem przygotować, aby wiedzieć, co czeka nas na miejscu. Pozdrawiamy!