• O nas
  • Polskie Góry
    • Bieszczady
    • Gorce
  • Od kropki do kropki
  • Świat
    • Europa
      • Bałkany
      • Portugalia
      • Ukraina
    • Australia
    • Nowa Zelandia
  • Lifestyle
  • Porady dla podróżujących

Blog o podróżowaniu - Szum z Końca Świata

Images tagged "szlak-karpacki-lupkow"

wielka-rawka-widoki-scaled
granica-polska-ukraina-scaled
kremenaros-straz-graniczna-scaled
krmenaros-tybetanskie-flagi-modlitewne-scaled
grob-gladyszew-scaled
kochamy-borsuki-scaled
czekolada-studentska-scaled
dolina-zbojnickiego-potoku-platforma-scaled
panorama-przed-riaba-skala-scaled
durkovec-scaled
dziurkowiec-scaled
w-drodze-na-plasze-scaled
schronisko-na-koncu-swiata-scaled
lupkow-schronisko-na-koncu-swiata-scaled
lupkow-schronisko-wc-scaled
szum-z-konca-swiata-scaled

Szukaj na blogu
Dlaczego Szum z Końca Świata?

Szum to nasze nazwisko, a Koniec Świata to nasza filozofia podróżowania. W poszukiwaniu "końca świata" podróżujemy po świecie, często zaglądając również w polskie góry. Jak nam idzie? O tym dowiesz się, klikając w zakładkę "O nas".

Sprawdź nasz Instagram

szum_z_konca_swiata

Shinrin-yoku, czyli kąpiel leśna. Podobno prawdz Shinrin-yoku, czyli kąpiel leśna. Podobno prawdziwie można jej doświadczyć idąc do lasu samemu, bez celu, w ogóle się nie spiesząc. Chłonąc naturę wszystkimi zmysłami - dotykać faktury drzewa, wdychać zapach kwiatów i olejków eterycznych, zamoczyć stopy w zimnej wodzie, szukać wzrokiem ciekawych kamieni. Coś w tym faktycznie jest! Ok - biorąc ze sobą telefon i książkę na pewno ograniczyłam pełne przeżycie, jednak było to i tak najbardziej odbodźcowujące doświadczenie od X lat! 🌿
🔸🔹🔸
Kąpiele leśne:
- obniżają poziom hormonów stresu
- regulują tętno i ciśnienie
- m. in. przez zawarte w drzewach fitoncydy (olejki lotne) mogą poprawić odporność
Nic tylko iść w las!  Kąpiel leśna🔸Terapia naturą 🔹Zdrowie 🔸Detoks  #shinrinyoku #leśneścieżki #leśnakąpiel #naturalspa #natureseekers #natureaddicts #naturetherapy #podróżnik #podróżniczka #przebodźcowanie #intothewild #intothewoods #wgorachjestwszystkocokocham #gorskieszlaki #goroholicy
"Myślałam, że to żart" - tak zareagowała sios "Myślałam, że to żart" - tak zareagowała siostra Kyla na informację, że wybieram się z Rozalką na wycieczkę do Łodzi 😅 No bo Łódź nie kojarzy się zbytnio z podróżowaniem, prawdaaa? A jednak! Industrialny klimat przeplatany z dużą ilością nieskoszonej naturki wprowadził pewien powiew świeżości. No bo ileż można tylko w te góry jeździć (nie no żartuję).
A w rolce luźna lista miejscówek do obskoczenia z dzieckiem w Łodzi:
- Nocleg w loftowym osiedlu po fabrykach włókienniczych Księży Młyn. Na miejscu liczne knajpki, w tym bardzo fajna śniadaniówka Maui Hawaiian Breakfast.
- Bawialnia "Ulica Żywiołów". Trzypiętrowe centrum edukacyjne dla dzieci, gdzie nawet taki 3-latek znajdzie coś dla siebie.
- Centrum Nauki i Techniki. Zaraz obok "Ulicy Żywiołów". Nie zdążyliśmy już tutaj, ale prezentuje się zacnie.
- Zatoka Zabawy. Bardzo duża sala zabaw z licznymi atrakcjami, jednak w weekend może trochę przytłoczyć, plus jest daleko od centrum.
- Palmiarnia. Świetne miejsce na wyciszenie wśród zieleni. Bujna roślinność, ćwierkające ptaszki, rybki, żółwiki, które można karmić. Obok kawiarnia.
- Szlak Bajkowa Łódź. Dziesięć pomników postaci ze starych bajek. Można wydrukować mapkę, gdzie dziecko odznacza zdobyte cele (nam udało się tylko 2 🤣). Alternatywnie, można pójść szlakiem murali - na necie też jest mapa.
- Zoo i Orientarium. Noo, to jest zdecydowany must see z dzieckiem w Łodzi. Można tu spokojnie spędzić nawet i cały dzień.
- Kolejnym miejscem na wyciszenie są parki, których jest w tym mieście dość dużo. Mi się podobało, że nie były wymuskane, tylko takie dość dzikie i nieskoszone 🙂  To co - jedziecie do Łodzi? 🤣  A ta nieoczywista wycieczka wymyślona przez moją zacną sis @paulimzr  Citybreak z dzieckiem | Pomysł na weekend | Wycieczka z dziećmi
Powiem Wam coś. Mieszkanie "u podnóża" majestat Powiem Wam coś. Mieszkanie "u podnóża" majestatycznej góry jest wspaniałe. Kiedy zagląda Ci o poranku w okno, a wieczorem przysłania światła miast, byś mógł podziwiać feerię gwiazd i planet.
Kiedy po pewnym czasie znasz na pamięć wszystkie jej odcienie i wiesz, że o zachodzie słońca ma najpiękniejszy rudozłoty kolor. A pewnego dnia przyciąga Cię wgłąb siebie i już dotykasz jej skał, wąchasz jej roślinność, czujesz wilgoć opłukującej ją wody.
Takie właśnie jest mieszkanie u podnóża Monte Cofano.  🔸🔹🔹  🔽Monte Cofano - praktyczne informacje 🔽  Góra ma 659 m.n.p.m i wznosi się nad Morzem Tyrreńskim w Zachodniej Sycylii. Najbliższe miejscowości to Custonaci lub Cornino - tu mieszkaliśmy. Ze względu na charakterystyczny kształt kaptura (od niego pochodzi  nazwa) góra jest rozpoznawalnym punktem krajobrazu. Widać ją z popularnych Erice, Trapani, czy San Vito Lo Capo.  Rezerwat przyrody Monte Cofano oferuje trasę trekkingową wokół góry (ok. 7km i 3h marszu), która nie jest trudna technicznie. Można z niej też odbić na szczyt - ale uwaga: trasa oficjalnie jest zamknięta z informacją, że wchodzisz na własną odpowiedzialność. Tutaj jest już trudniej. Musisz wejść po pionowej ścianie trzymając się liny, która raczej nie przechodziła ostatnio testów BHP.  W rezerwacie spotkacie ciekawe pozostałości ludzkiej działalności - grota Mangiapane, zamieszkiwana aż do lat 40.XX wieku; starożytne piece do wypalania wapienia; XVI-wieczne łowisko tuńczyka i wieże obronne. Przyroda również daje swój popis, zwłaszcza na wiosnę, kiedy zbocza eksplodują zielenią i kolorowymi kwiatami. Na szlaku można podziwiać surowe krajobrazy rozbijających się o klify fal, a przy odrobinie szczęścia natknąć się na... stada zdziczałych kóz.  Odpoczynek warto zrobić przy Tonnara del Cofano. Znajdują się tu ławeczki, trawka i łagodniejsze zejście do morza.  Zachód słońca przy dobrej pogodzie najlepiej podziwiać z klifów obok parkingu w Cornino (38,0976088, 12,6621797) lub Torre San Giovanni na szlaku wokół góry. Albo dla doświadczonych górołazów - z samego szczytu.
📍 Monte Cofano, Cornino, Sycylia Kylo: Już pi 📍 Monte Cofano, Cornino, Sycylia  Kylo: Już pierwszy rzut oka po przyjeździe do naszego sycylijskiego mieszkania wystarczył, by obdarzyć tę górę szacunkiem. Samotna, górująca nad okolicą, złowrogo opadająca ku morskim falom - budząca podziw. A potem przyszła myśl - najpierw nieśmiała, potem coraz bardziej nachalna. "A może by tak ją zdobyć?"  Pobieżne sprawdzenie wysokości - 659 m. "Phi, co to jest?". Choć z poziomu morza to już nie tak mało. Obejrzenie filmiku z wejścia - jeden szczególnie niebezpieczny fragment, wchodzenie na półkę skalną po linie.Nie wygląda to źle, ale pewna obawa jest. Jest też jednak przekonanie, że jeśli nie stanę na szczycie, ten wyjazd nie będzie w pełni udany.  No dobra, koniec tego powieściopisarstwa 😅 Choć jestem pewien, że Wam też przydarzyły się takie miejsca, które zwyczajnie musieliście odwiedzić, by zaspokoić swój wewnętrzny zew... Czekam na Wasze opowieści!
Zachodnia Sycylia obfituje w piękne miejsca i sma Zachodnia Sycylia obfituje w piękne miejsca i smakowite dania, dlatego polecamy mocno na #foodtravel #winterbreak 🤤 Dwa najbardziej oddalone od siebie miasta z załączonej listy - Palermo i Marsala - dzieli 126 km (1.5h drogi samochodem). Dlatego poniższy plan wycieczki spokojnie da się zrobić w tydzień.
🔹🔸🔹
Na trekking w Zingaro polecamy zarezerwować cały dzień - po drodze jest dużo fajnych plażyczek.
🔸🔹🔸
Erice, Trapani, Marsala, Saline di Mozia są po tej samej stronie wyspy, można je więc zwiedzić razem (1-2 dni), koniecznie kończąc zachodem słońca w Saline.
🔹🔸🔹
 Palermo ożywa tak naprawdę wieczorem, po obskoczeniu zabytków można na przykład zatrzymać się tu na kolację i lody.
🔸🔹🔸
Zaskoczeniem i odkryciem jest dla nas góra Cofano, przy której mieszkaliśmy. Wokół niej i na nią można zrobić trek na przynajmniej pół dnia i obejrzeć imejzing zachód słońca.
🔹🔸🔹
Jeśli brakuje Ci delikatnego piasku i turkusowej wody - koniecznie zawitaj do San Vito Lo Capo. By kolejnego dnia zażyć trochę kultury w parku archeologicznym Segesta.  #sicily #sycylia #włochy #super_italy #visititaly #italydigest #ig_italia #ilikeitaly #pomyslnapodroz #travelinspiration #traveltips #wloskieklimaty #włoskiewakacje #winterbreak #springbreak #wiosna2025 #dzieckowpodróży #travelwithkids #travelwithchildren #podróżezdziećmi #familytravel #wgorachjestwszystkocokocham #polskieblogipodroznicze #travelcouple #podróżniczka #podróżnik #polacywpodrozy #adventurecouple #adventure_culture
"Jeżeli chcemy dać szczęście innym, przyjaciołom, rodzinie, jeżeli nie jesteśmy spełnieni? Nie odkładajmy, nie odsuwajmy od siebie myśli o prawdziwym szczęściu, nic wyjątkowego nie zdarzy się ani w długie jesienne wieczory, ani na emeryturze, ani kiedy zarobimy dużo pieniędzy. Przy takim myśleniu zawsze jest przecież za mało. Pozorny luksus łatwego życia potwornie kusi. Wydaje nam się, że jest na wyciągnięcie ręki. A przecież pełne bezpieczeństwo jest i tak nieosiągalne. Trzeba odciąć z życia tkankę tłuszczu, którym obrastamy, nim stanie nam serce, bo takie właśnie życie jest niebezpieczne.
Zapewnij sobie wszystko, co ci jest potrzebne, ale tylko to, czego tak naprawdę potrzebujesz. A potem zacznij patrzeć poza linię horyzontu. Tam wszystko zwalnia, a człowiek zaczyna rozumieć, co naprawdę jest najważniejsze. Bo nie ma miejsca na kompromis, jeśli chodzi o nasze życie."  Kacper Godycki-Ćwirko
"Sprzedaj lodówkę i jedź dookoła świata"  🔹🔸🔹  Wspomnienia z Sycylii 🥰
O czym powinniśmy pamiętać, planując wyjście O czym powinniśmy pamiętać, planując wyjście z maluchem w góry?  Potrzeby zmieniają się oczywiście dosyć dynamicznie, bo takie małe dziecko szybko rośnie i zmienia swoje nawyki żywieniowe, tryb drzemek, zainteresowania, itd. Skupimy się więc na dosyć uniwersalnym ekwipunku, który ma miejsce w plecaku już od wielu miesięcy:  ▶️ Przekąski - o ile dziecko nie jedzie już na samym mleku, jest to raczej kwestia oczywista. Jeśli planujemy dłuższe wyjście, to zawsze mamy coś pod ręką. Staramy się, żeby nie były to puste zapychacze (typu chrupki kukurydziane), ale raczej placki, zdrowe batoniki czy kulki mocy. Choć to oczywiście zależy od dostępnych zasobów czasowych na przygotowanie 😅  ▶️ Woda - szczególnie ważna w gorące dni. Tak jak my potrzebujemy uzupełniać płyny, tak i musimy zadbać o nawodnienie dziecka, szczególnie przy całodniowych trasach. Czasami bierzemy ze sobą mały sok, żeby rozrabiać go z wodą - na wypadek, gdyby Rozalia miała "focha na wodę" 😄  ▶️ Zestaw do przewijania - kolejna raczej oczywista sprawa. Dopóki dziecko nie jest odpieluchowane, dopóty niespodzianka może przyjść w najmniej oczekiwanym momencie. Ojjj, pamiętam jak dziś przewijanie prawdziwej bomby na peronie w Chabówce, przy minusowych temperaturach 🥶 Dlatego zapas pieluch (liczymy około 5 na dzień), podkład do przewijania, mokre chusteczki, woreczek jednorazowy, płyn do odkażania rąk i ubranie na zmianę powinny być zawsze spakowane.  ▶️ Maskotka 🧸 (lub jakaś zabawka z domu) - tak, jak my kochamy pokazywać Rozalii świat, góry i naturę, tak i ona uwielbia to robić ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi. Dziecko, będąc w nowym dla siebie miejscu, może czuć się niepewnie. Dlatego też mała zabawka, książka czy maskotka zabrane z domu będą zwiększać poczucie bezpieczeństwa.  ▶️ Folia przeciwdeszczowa na nosidło - nawet jeśli zapowiadają piękną pogodę, nigdy nie wiemy, czy na górskich halach nie będzie wiać lub temperatura nagle mocno nie spadnie. Do naszego nosidła dokupiliśmy folię ochronną, która nie tylko chroni przed deszczem, ale i wiatrem. A że jest bardzo lekka, nie warto żałować jej miejsca w plecaku.  Dajcie znać, czy dodalibyście do tej listy jeszcze jakieś "must-have" 💪
Propozycja wycieczki z nosidłem i nocowaniem w sc Propozycja wycieczki z nosidłem i nocowaniem w schroniskach, bez auta. Wymagająca (szczególnie drugi dzień), ale oferująca piękne widoki i budująca wspaniałe wspomnienia ❤️  Dzień 1
🚅 Dojazd do Bielska-Białej Leszczyny (pociąg relacji Katowice - Zwardoń)
🟥 Szlak do Przełęczy Łysej, potem 🟨 na Rogacz i Magurkę Wilkowicką
🛌 Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej
🏔️ 2:45h, 6.8km  Dzień 2
🟩 Szlak do Wilkowic, potem 🟦 do Schroniska PTTK na Klimczoku, ⬛ na Klimczok i 🟨 do Schroniska PTTK na Szyndzielni
🛌 Schronisko PTTK na Szyndzielni
🏔️ 5:00h, 14.5km  Dzień 3
🚡 Zjazd kolejką linową na Szyndzielni 
🚌 Dojazd autobusem na Dworzec PKP (linia 7 lub 8)
🚅 Powrót pociągiem z Bielska-Białej Głównej  W góry z dzieckiem • Gdzie z nosidłem • Szlaki dla dzieci w Beskidach  #goryzdzieckiem #dzieciwgorach #dzieckowpodróży #zdzieckiemwgóry #zdzieckiemwpodróży #goryponadwszystko #pomyslnawycieczke #gdzienaweekend #dzieciakinaszlaki
Czy warto nocować z dzieckiem w schronisku? Ja o Czy warto nocować z dzieckiem w schronisku?  Ja oczywiście odpowiem, że tak, ale sprawa wcale nie jest taka oczywista. Wycieczka w góry z noclegiem niesie ze sobą sporo wyzwań - znaleźć odpowiedni pokój, odpowiednio rozplanować dojazd i trasę, wtaszczyć ze sobą milion mniej lub bardziej potrzebnych pierdółek... Nie ukrywajmy - dużo jest w tym wszystkim planowania, bo i przy dziecku więcej niespodziewanych rzeczy może się wydarzyć. Poza wyzwaniami, są jednak też i plusy.  Budujemy wspólne wspomnienia - jestem pewien, że jeszcze za kilka miesięcy Rozalia będzie pamiętać pyszne knedle z jagodami i granie w "potworki" w schroniskowej jadalni.  Obcowanie z naturą. Wschód słońca widziany z okna. Gwieździste niebo przed pójściem spać. Takie momenty uczą dziecko wrażliwości na piękno natury, co dla nas jest szczególnie ważne.  Schroniska dają również bezpieczeństwo - dziecko uczestniczy w przygodzie, ale w kontrolowanych warunkach. Ma zapewnione wygodne łóżko, ciepłe jedzenie i przyjaznych ludzi wokół.  To również nauka samodzielności. Pakowanie plecaka, zbieranie się na wycieczkę i ogólnie brak komfortów znanych z codziennego życia wzmacniają w dziecku zaradność.  Integracja w społeczności. W schroniskach dziecko ma okazję spotkać wiele osób i nawiązać z nimi kontakt - dzieciom naprawdę idzie to dużo łatwiej niż dorosłym!  A jak Wy to widzicie? Z czymś się nie zgadzacie, czegoś Wam brakuje? A może coś powstrzymuje Was przed spędzeniem wspólnej nocy w schronisku? Dajcie znać!  Wycieczka w góry z dzieckiem • Rodzinne podróżowanie • Dzieciaki na szlaki  #goryzdzieckiem #zdzieckiemwgóry #dzieciwgorach #dzieciakinaszlaki #dzieckowpodróży #rodzicembyć #rodzicielstwo #zdzieckiemwpodróży
Obserwuj nas na Insta
Znajdź kategorię dla Ciebie
Albania Australia autostop Bałkany Beskid Niski Beskidy Bieszczady Czarnogóra góry jedzenie Kraków Macedonia Madera namiot Nowa Zelandia Polska Rumunia samolotem szlak długodystansowy Ukraina warto wiedzieć zaobserwowane z dzieckiem zwierzęta
Najnowsze wpisy
Las Fanal Madera
Portugalia

Las Fanal – Spacer wśród Mistycznych Drzew

By Kylo on niedziela, 11 maja, 2025
madera-rabacal-lagoa-das-25-fontes
Portugalia

Rabacal i Lagoa das 25 Fontes – najładniejsza lewada na Maderze?

By Kylo on wtorek, 1 kwietnia, 2025
Levada Nova i Levada do Moinho - Madera
Portugalia

Levada Nova i Levada do Moinho – opis szlaku

By Kylo on niedziela, 2 marca, 2025
Tagi
Albania (2) Australia (1) autostop (18) Bałkany (2) Beskid Niski (3) Beskidy (16) Bieszczady (9) Czarnogóra (1) góry (30) jedzenie (2) Kraków (2) Macedonia (1) Madera (6) namiot (20) Nowa Zelandia (13) Polska (28) Rumunia (1) samolotem (7) szlak długodystansowy (18) Ukraina (2) warto wiedzieć (6) zaobserwowane (10) z dzieckiem (11) zwierzęta (3)
Theme by Scissor Themes Proudly powered by WordPress